امام باقر (علیه السلام) می فرمایند: آیا دین چیزی جز محبت است؟

در هفته  گذشته  دو اتفاق افتاد که  هر دو اتفاق، پدیده شومی به نام توهین به باورهای دیگران را به همراه داشت.
اتفاق اول انتشار فیلم سینمایی بود که حاوی توهین به پیامبر گرامی اسلام بود.
این فیلم را می‌توان به نوعی روایت تصویری كتاب موهن «آیات شیطانی» برشمرد كه زشت‌ترین صفت‌ها را به اصل و نسب پیامبر گرامی اسلام انتساب داده است. این اقدام علاوه بر این كه بسیار نكوهیده و پلید است، خلاف واقعیت‌های مسلم تاریخی است كه به قصد تشكیك در عقاید یك و نیم میلیارد مسلمان و مغشوش كردن ذهن پیروان سایر ادیان نسبت به اسلام صورت پذیرفته است.

اتفاق دوم ترانه ای بود که محسن نامجو در موضوع  ظهور امام زمان (عج) خواند و   به شکل توهین آمیزی مساله ظهور منجی را به سخره گرفت.
مدتی قبل هم شاهین نجفی خواننده ای دیگر ترانه ای خواند که حاوی توهین به امام هادی علیه السلام بود.
مساله ای که مطرح است  این است که ما در برخورد با این موارد که ظاهرا فراتر از یک اتفاق(و به صورت یک جریان) است، دو رویکرد می توانیم داشته باشیم :
اعتراض متین و هماهنگ
اعتراض خودسرانه

در اعتراض متین همه اعتراض ها سازمان یافته  و تحت یک مدیریت صحیح انجام می شود به عنوان مثال در همین مساله اخیر روز گذشته شاهد یک راهپیمایی متین از سوی مسلمانان ایران بودیم.
اما در اعتراض های خودسرانه ممکن است اتفاقاتی بیفتد که دشمن از آن استفاده کند یکی از نمونه های بارز آن کشته شدن سفیر آمریکا در لیبی بود که خود این قضیه دستاویز بسیاری از حمله ها به مسلمانان(فعلا) در فضای مجازی شد چرا که کشته شدن سفیر آمریکا در این مقطع و آن فیلم کاملا دو مساله جدا بود و حتی ممکن است این مساله به دست دشمنان صورت گرفته باشد تا بهانه ای برای سرکوب های بعدی باشد.
در قضیه شاهین نجفی پس از تعیین جایزه برای سر او توسط یکی از سایت ها، نجفی علاوه بر اخذ اقامت در کشور مورد نظرش از سوی بنیادهای ضد اسلامی کمک های مالی وسیعی دریافت کرد و به یک معنا بزرگتر شد.
در مورد مساله محسن نامجو برخی معتقدند وی این حرکت را برای دریافت حکم اعدام و یا تهدیدهای امنیتی انجام داده است تا وی را کانون توجه رسانه ها و دولتهای غربی قرار دهد.
لذا می طلبد همه معترضان به این نوع حرکات ضمن انسجام در اعتراضات پا را فراتر از دستورات دینی و احکامی که مراجع دینی مشخص می کنند نگذارند.
در قرآن کریم به زیبایی اشاره می کند که دشمنی با یک قوم نباید شما را از مرز عدالت خارج کند (1) و این عدالت به راحتی می تواند توسط افراد خودسر از بین برود و جامعه اسلامی را دچار مشکلاتی کند.


پی نوشت
1)وَلاَ یَجْرِمَنَّكُمْ شَنَآنُ قَوْمٍ عَلَى أَلاَّ تَعْدِلُواْ  (سوره مائده آیه 8)
طبقه بندی:  فرهنگ دینی، 
برچسب ها: هتاکین به مقدسات، اعتراضات، اعتراضات خودسرانه، مرگ سفیر آمریکا در لیبی، محسن نامجو، شاهین نجفی،
داغ کن: داغ کن - کلوب دات کام
نوشته شده در تاریخ : شنبه 25 شهریور 1391 | توسط : وحید | نظرات()
داغ کن - کلوب دات کام
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic