امام باقر (علیه السلام) می فرمایند: آیا دین چیزی جز محبت است؟

اخلاق دینی و اخلاق سکولار

سلام
در بحث اخلاق و دینی بودن اخلاق این مسئله مطرح است که اخلاق به تنهایی نمی‌تواند ضامن سعادت دنیا و آخرت انسان باشد و برای رسیدن به این سعادت باید به دین تمسک کرد. برای اینکه مطلب روشن و واضح شود و دلیل مدعا حاصل آید باید تفاوت‌های اخلاق دینی و اخلاق سکولار بررسی شود.
مهمترین تفاوت‌های اخلاق دینی و اخلاق سکولار عبارتند از:

1- در اخلاق دینی چگونگی رفتارهای فرد و هنجارهای حاکم بر فرد مبتنی بر دیدگاه دینی است و سرمقصد و ارزش نهایی در این مکتب رسیدن به قرب الهی است و زندگی دنیوی با وجود اینکه اصالت ندارد ولی مورد غفلت هم نیست ولی اخلاق سکولار مبتنی بر دیدگاه غیر دینی یا ضد مرجعیت دینی است و تکیه‌گاه این اخلاق مطلق عقل است و تنهاترین غایت آن رفاه اجتماعی و سعادت دنیوی است.
2- در اخلاق سکولار خود شخص ارزش‌ها را می‌آفریند و عقل را حاکم بر رفتار می‌داند و نیچه نیز بر این باور است که فرمانروایان، خود تعیین کننده ارزش‌ها هستند از نظر این مکتب هر آنچه به نفع فرد باشد ارزش و هر چه به ضررش باشد ضد ارزش است ولی از نظر اخلاق دینی کسی که دین نداشته باشد نمی‌تواند اخلاق صحیحی برای خودش پایه‌گذاری کند.
3- از نظر سکولار قواعد و دستورات برای ارضای هر چه بیشتر است. و حفظ روحیات انسانی و رعایت مقتضای نفس هدف این نوع اخلاق است ولی از نظر اخلاق دینی این وضع برای انسان مطلوب نیست بلکه باید به تقویت فضائل پیشین و ایجاد فضائل جدید همت گماشت چرا که انسان باید به موجودی برتر و متعالی تبدیل شود.
4- در اخلاق سکولار آزادی قیدی ندارد و تنهاترین قیدش این است که باعث سلب آزادی دیگران نشود البته این قید هم مبنای منطقی ندارد و به آزادی به قدری بها داده شده است که حتی روابط دو جنس موافق هم آزاد اعلام می‌شود. در حالی که اخلاق دینی برای حفظ عفت و امنیت عمومی جامعه محدودیت‌هایی برای این امر وضع کرده است.
5- تعریف سکولار از اخلاق تفاوتی با حقوق ندارد چون از نظر اخلاق سکولار حسن فاعلی معنایی ندارد یعنی نیت را در عمل مطرح نمی‌کند و این باعث می‌شود که فاصله اخلاق و حقوق به حداقل برسد برخلاف اخلاق دینی که نیت در عمل یکی از عناصر مهم فعل اخلاقی به شمار می‌آید و هم حسن فعلی لازم است و هم حسن فاعلی.
6- از نظر سکولار هدف اخلاق فرونشاندن نزاع‌های احتمالی بین انسان‌هاست تا موجب از بین رفتن رفاه اجتماعی نشود ولی در اخلاق دینی هم تقدس وجود دارد و هم عقلانیت و به همین جهت است که عشق و ایثار در راه اهداف مقدس فقط در این مکتب مطرح می‌شود.
در پایان متذکر می‌شوم که: علت‏سست‏شدن و تنزل تقیدات اخلاقی در جهان امروز رامی‏توان در سه عامل عمده جویا شد: نخست، استفاده از تلقین و تقلید صرف در القای امور اخلاقی. دوم، عدم وجود توجیه‏ منطقی و عقلانی برای اخلاق. سوم، عدم وجود پایه و اساس‏ محکم و استوار برای اخلاق که همان دین می‏باشد.
نتیجه‌گیری
توجه به ویژگی‌های اخلاق دینی و سکولاریستی نشان می‌دهد که این دو اخلاق، دو طرز تلقّی متفاوت از اخلاق بوده و غیرقابل جمع می‌باشند و پذیرش یکی به معنای نفی دیگری خواهد بود و سعادت دنیا و آخرت تنها از طریق اخلاق دینی متصور خواهد بود.
طبقه بندی: + فلسفه دین،   ضرورت دین، 
داغ کن: داغ کن - کلوب دات کام
نوشته شده در تاریخ : شنبه 28 اردیبهشت 1392 | توسط : احمد صادقی | نظرات()
داغ کن - کلوب دات کام
ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو | Buy Website Traffic