امام باقر (علیه السلام) می فرمایند: آیا دین چیزی جز محبت است؟


اختفای الهی

برهان اختفای الهی از جمله برهان هایی است که بی خدایان و خداناباوران از آن برای استدلال به بی خدایی استفاده می کنند.

این برهان سعی دارد نشان دهد که پنهان بودن خداوند با نیک بودن، علیم بودن و قادر بودن خداوند در تناقض است. و در حقیقت برهان را به یک مساله اخلاقی تبدیل می کنند.


برای پاسخ دادن به این برهان به تمثیل زیر توجه کنید :

« برای مثال، فرض کنید که یک استاد شطرنج باز بسیار ممتاز مشغول بازی شطرنج است، و ما تماشاگر آن بازی هستیم. تماشاگران بازی البته کم یا بیش از بازی شطرنج سررشته دارند، اما هیچ یک در مهارت و استادی به پای آن شطرنج باز نمی رسند. اکنون فرض کنید که استاد شطرنج باز حرکتی می‌کند که از نظر تماشاگران غیر قابل فهم و حتّی نادرست است. به بیان دیگر، تماشاگران مطلقاً نمی توانند سرّ آن حرکت را دریابند.

آیا نفس اینکه ما تماشاگران دلیل آن حرکت را درنیافته ایم، لزوماً نشان می دهد که استاد شطرنج باز هم برای حرکت خود دلیلی نداشته است؟ از قضا اگر ما حقیقتاً معتقد باشیم که او در کار خود استاد و ممتاز است، محتملترین تفسیری که به ذهن ما می رسد این است که به احتمال زیاد او بازی ای در ذهن دارد که کاملاً از ما پوشیده است، و ما فقط در پایان بازی، یعنی وقتی که تمام نقشه او در پیش روی ما گشوده می شود، می توانیم درباره آن حرکت، و دلیل آن داوری کنیم. بر همین قیاس، اگر کسی حقیقتاً باور داشته باشد که خدای مورد اعتقاد او عالم مطلق، قادر مطلق، و خیر محض است، در آن صورت وقتی که با پدیدهٔ اختفای الهی روبرو می شود، و نمی تواند دلیل قانع کننده ای برای آن بیابد، کاملاً معقول است که ادعا کند خداوند لاجرم برای این کار خود دلیل یا دلایلی دارد که بر من پوشیده است.»

طبقه بندی: + سایر موضوعات، 
برچسب ها: برهان اختفای الهی، خدای پنهان، قادر مطلق، خیر مطلق، خداناباوران، عدم وجود خدا، خداباروران،
داغ کن: داغ کن - کلوب دات کام
نوشته شده در تاریخ : شنبه 8 تیر 1392 | توسط : سجاد رستمی | نظرات()
داغ کن - کلوب دات کام
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic