امام باقر (علیه السلام) می فرمایند: آیا دین چیزی جز محبت است؟

حث تجربه ی دینی طی سالیان اخیر مورد توجه عمده ی دین شناسان واقع شده است. طرفداران تجربه ی دینی معتقدند: شخص دیندار با توجه به ارتباطی که با حقایق و آموزه های دینی، خصوصا خداوند برقرار می کند، تدریجا تجربه ای منحصر به فرد کسب می کند این تجربه ها بسته به میزان ایمان و دینداری فرد و از شدت و ضعف برخوردار است.

در بحث تجربه ی دینی، شخص دیندار باید پس از عمری آزمون و خطا در دینداری و ارتباط با حقایق دینی بتواند تجربه های شخصی از دین در زندگی خود داشته باشد؛ به عنوان مثال وقتی دین به او گفته است و او نیز عقلا و منطقا پذیرفته است که عالم هستی تحت تدبیر خدای واحدی که دارای قدرت مطلق است اداره می شود، او نیز باید پس از مدتی چند ببیند آیا به واقع خود نیز توانسته وجود این خدای قادر مطلق را درک شخصی کند یا اینکه همه ی سخن او از خدا و قدرت او فقط چیزی در حد حرف است؛ طوری که هیچگاه وی نخواسته و نتوانسته باشد با خدا ارتباطی شخصی برقرار کند.

از جمله آموزه های دینی هم که دینداران با شور و حرارت خاصی عاشقانه به آن معتقدند؛ اقامه ی عزا برای اولیای خدا و رهبران دینی خصوصا امام شهید است. دینداران معتقدند فلسفه ی عزادرای، تعظیم و بزرگداشت شعایر دینی و نماد دین است به همین دلیل در برپایی آن اهتمام خاصی دارند.
اما از آنجایی که ماهیت عزاداری به گونه ای است که هیچگاه نمی توان آن را تصنّعی برگزار کرد و حتما باید از شخصی صادر شود که قلبا در یک مواجهه و تجربه ی روانی و معرفتی نسبت به مصیبت‌های امام شهید، محزون شده باشد طبعا می تواند با بحث تجربه ی دینی قابل تطبیق باشد. به این معنا که باتوجه به همین ماهیت خاص عزاداری که ادراک و حضور مستقیم شخص عزادار را با تمام احساساتش می طلبد، عزادار در موقعیتی قرار می گیرد که از طریق برانگیخته شدن احساساتش با حقایق دینی ارتباط مستقیم برقرار کرده، و آنها را به ادراک و تجربه ی بی واسطه ی خود درآورد.

این درحالیست که ما اگر عملا هم به عزاداران دینی مراجعه کنیم می بینیم برخی از آنها توانسته اند از همین طریق، به تجربه ی ناب دینی دست یابند، همچنانکه اشک های خالص و سر و سینه زدن های آن ها نشانه ای از وجود همین رابطه و تجربه است.
به طور قطع می توان ادعا کرد راز شفای بیمارانی که مبتلا به امراض جسمی و همچنین روحی هستند هم در همین تجربه ی دینی فرد عزادار نهفته است.
این تجربه به حدی دارای قوّت و قدرت است که دیندار، تمام عمر خود را تحت لوای آن زندگی می کند و در مقاطع مختلف تجلّیات خاص خود را نشان می دهد، گاه در رویاهای صادقانه جلوه می کند و گاه هم در حوادث سخت زندگی که شخص احساس می کند نیاز به یک دلگرمی و پشتوانه ی ماورایی دارد.

به هرحال، دیندار عزادار می تواند از طریق تهییج احساسات خود، در مراسمات عزاداری با حقایق دینی ارتباط مستقیمی برقرار کرده و نهایتا به تجربه ی بی واسطه ی آنها نایل شود. تجربه ای که نقش پر رنگی در زندگی دینی و سبک زندگی وی خواهد داشت.

طبقه بندی:  دین پژوهی ،   تجربه دینی،  + روان شناسی دین،   نقش ایمان،  + جامعه شناسی دین،   فرهنگ دینی، 
برچسب ها: عزاداری و تجربه دینی، عزاداری، تجربه دینی،
داغ کن: داغ کن - کلوب دات کام
نوشته شده در تاریخ : شنبه 2 آذر 1392 | توسط : شهید خرد | نظرات()
داغ کن - کلوب دات کام
ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو | Buy Website Traffic