امام باقر (علیه السلام) می فرمایند: آیا دین چیزی جز محبت است؟
اصل حدیث کسا میان شیعه واهل سنت بسیار مشهور و معروف است و جای هیچ‌گونه تردیدی نیست که رسول خدا(صلی‌الله‌علیه‌وآله) در منزل حضرت فاطمه زهرا(سلام‌الله‌علیها) و یا در خانه خودش زیر پارچه‌ای شبیه عبا قرار گرفت و حضرت علی و فاطمه و امام حسن و امام حسین(علیهم السلام) را زیر آنجای جای داد و از آنان به عظمت و بزرگی یاد نمود و آن جمع را مصداق آیه «إنَّما یُریدُ اللَّهُ لِیُذْهِبَ عَنْکُمُ الرِّجْسَ أَهْلَ الْبَیْتِ وَ یُطَهِّرَکُمْ تَطْهیراً [احزاب/۳۳] همانا خداوند می‌خواهد که پلیدی و گناه را از شما اهل بیت دور کند. و شما را کاملا پاک سازد» معرفی کرده است
یکی از اثر و برکات خواندن حدیث کساء این است که غم و اندوه را از انسان دور کرده و خداوند به انسان نظر رحمت می‌اندازد؛ چرا که در فرازی از آن چنین آمده است: «در هر محفلی که شیعیان و علاقه‌مندان ما این حدیث را بخوانند، رحمت الهی بر آنان نازل می‌شود، فرشتگان برای آن‌ها استغفار می‌کنند، اندوه و غم از آنان برطرف می‌شود و حاجات آن‌ها به نیکی برآورده می‌شود».

فرازهائی از این روایت شریف در عظمت اهل‌بیت(علیهم‌السلام)
حضرت فاطمه زهرا(سلام‌الله‌علیها) می‌فرماید: وقتی که همه ما یعنی پیامبر خدا، امیرالمومنین، امام حسن و امام حسین و من(صلوات‌الله‌علیهم‌اجمعین) در زیر این عبا جمع شدیم، پیامبرخدا(صلی‌الله‌علیه‌وآله) گوشه عبا را گرفته و با انگشت به آسمان اشاره کرده و فرمود: «خدایا این‌ها اهل بیت من و خانواده من و نزدیکان و هم‌نشینان من هستند. گوشتشان از گوشت من و خونشان از خون من است، آن‌چه ایشان را آزار دهد من‌را می‌آزارد و آن‌چه ایشان را غمگین می‌کند، من‌را غمگین می‌کند، در جنگم با آن‌که با آنان در جنگ است و در صلحم با آن‌کسی که با ایشان در صلح است و با آن‌که با ایشان دشمن است با من دشمن است؛ پس خدایا درود برکات و رحمت خودت را برایشان نازل کن و پلیدی‌ها را از ایشان دور بفرما و آن‌ها را به طور کامل پاک بگردن.
خداوند متعال به ملائکه فرمود:‌ «ای ملائکه‌ی من و‌ ای ساکنان آسمان‌هایم، من نیافریدم آسمان برافراشته و زمین گسترده شده، و ماه درخشان و خورشید نورانی و چرخ گردون و دریای جاری و متلاطم و کشتی‌های در حرکت را، مگر به خاطر دوستی این پنج تن که در زیر این کساء هستند». جبرئیل امین سوال کرد که مگر چه کسانی زیر این کساء هستند؟ خداوند سبحان فرمود: اهل بیت پیامبر(صلی‌الله‌علیه‌وآله) که عبارتند از فاطمه و پدرش پیامبر گرامیش و شوهر او و دو فرزندش، یعنی حسن و حسین(صلوات‌الله‌علیهم‌اجمعین).
جبرئیل امین از طرف پروردگار عالم ماموریت یافت و به زمین آمد و این آیه شریفه را در شأن پیامبر گرامی اسلام(صلوات‌الله‌علیهم‌اجمعین) واهل‌بیت او نازل کرد: «إنَّما یُریدُ اللَّهُ لِیُذْهِبَ عَنْکُمُ الرِّجْسَ أَهْلَ الْبَیْتِ وَ یُطَهِّرَکُمْ تَطْهیراً [احزاب/۳۳] اى اهل بیت، خدا مى‏‌خواهد پلیدى را از شما دور کند و شما را پاک سازد».

پیامبرخدا(صلی‌الله‌علیه‌وآله) درباره فضیلت خواندن این حدیث فرمودند: «این خبر ما در هر محفل و مجلسی از محافل اهل زمین که در آن گروهی از شیعیان و دوست‌داران ما هستند خوانده شود، رحمت خدا بر آن‌ها نازل شده و فرشتگان آن‌ها را در بر گرفته و برای ایشان طلب آمرزش می‌کنند، تا زمانی که متفرق شوند». در این هنگام امیرالمومنین(علیهالسلام) فرمود: «به خدا سوگند که ما رستگار شدیم و قسم به پرودگار کعبه شیعیان ما نیز رستگارشدند». سپس پیامبر رحمت(صلی‌الله‌علیه‌وآله) فرمودند: «این خبر در هر محفلی از شیعیان که آن‌جا هستند ذکر شود، و در میان آن‌ها اندوهگینی باشد، خدا اندوه و غمش را بر طرف می‌کند و اگر حاجت‌مندی باشد خداوند حاجتش را برطرف می‌کند».[۱]

 

---------------------------------------------
پی‌نوشت:
[۱]. مفاتیح نوین، ترجمه، آیة الله مکارم شیرازی، قم، انشارات علی بن ابی طالب، ص ۱۱۹۹

داغ کن: داغ کن - کلوب دات کام
نوشته شده در تاریخ : دوشنبه 27 بهمن 1393 | توسط : علی احمدی فریدنی | نظرات()
داغ کن - کلوب دات کام
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic