امام باقر (علیه السلام) می فرمایند: آیا دین چیزی جز محبت است؟

گناه بدحجابی، مانند گناهانی كه شخص در تنهایی انجام می‌دهد نیست، كه ضرر آن تنها متوجه خود انسان باشد. ضررگناه اجتماعی چنین انسان‌هایی مانند ضرر آن كسی است كه وسط دریا کشتی را سوراخ كند و بگوید من تنها جای خود را سوراخ می‌کنم.
انسان طبعا، مدنی و اجتماعی است و نیازهای مشترک اجتماعی، انسانها را آن چنان به یکدیگر پیوند می‌زند و زندگی آنان را آن‌چنان وحدت می‌بخشد که افراد را در حکم مسافرانی قرار می‌دهد که در یک کشتی سوارند و به سوی مقصدی در حرکت‌اند و همه با هم به منزل می‌رسند و یا همه با هم از رفتن باز می‌مانند و همه با هم دچار خطر می‌گردند و سرنوشت یگانه‌ای پیدا می‌کنند. ما انسان‌ها در مسیر سعادت قدم برداشته و به سوی این مقصد ره سپاریم. 
بدین جهت، آموزه‌های اسلام تنها به حوزه اعمال عبادی فردی خلاصه نمی‌شود، بلکه حوزه‌های عمل اجتماعی را نیز در برمی‌گیرد. از این‌رو گناه نیز دایره وسیع و گسترده‌تری می‌یابد و تنها به حوزه ارتباط فرد انسان و خدا محدود نمی شود، بلکه حوزه عمل اجتماعی هر فرد نیز در این ترازو سنجیده می‌شود. 
یکی از گناهانی که از مصادیق گناهان اجتماعی است گناه بد حجابی و بی حجابی است.
برهنگی در انظار عمومی یکی از گناهان و بزه‌های اجتماعی است که در آیه ﴿ وَ إِذا فَعَلُوا فاحِشَةً قالُوا وَجَدْنا عَلَیْها آباءَنا وَ اللَّهُ أَمَرَنا بِها قُلْ إِنَّ اللَّهَ لا یَأْمُرُ بِالْفَحْشاءِ أَ تَقُولُونَ عَلَی اللَّهِ ما لا تَعْلَمُونَ﴾[اعراف/28]«و هنگامی که کار زشتی انجام می دهند می گویند: "پدران خود را بر این عمل یافتیم و خداوند ما را به آن دستور داده است!" بگو: خداوند هرگز به کار زشت فرمان نمی‌دهد! آیا چیزی به خدا نسبت می‌دهید که نمی دانید؟!» به آن اشاره شده است. در این آیه از برهنگی به عنوان فحشاء یاد شده که خود بیانگر زشتی این رفتار در نگاه خدا و قرآن است.[1] 
خداوند همچنین تزیین و زینت نمایی و آراستن زنان برای نامحرمان را به عنوان گناه و امری زشت و بزه اجتماعی معرفی می‌کند و از آن برحذر می‌دارد.[2] 
گناه بدحجابی، مانند گناهانی كه شخص در تنهایی انجام می‌دهد [مانند دیدن فیلم‌ها و شنیدن موسیقی‌های مبتذل] نیست، كه ضرر آن تنها متوجه خود انسان باشد. ضررگناه اجتماعی، در بیان پیامبر اكرم(صلی‌الله‌علیه‌وآله) زیبا تشبیه شده است. چنین انسان‌هایی مانند آن كسی هستند كه وسط دریا کشتی را سوراخ كنند و در مقابل اعتراض دیگران بگویند: «من فقط دارم جای خود را سوراخ می‌كنم».
آری؛ اجتماع، چار دیواری اختیاری نیست.
از پیغمبر اكرم(صلی‌‌الله‌علیه‌وآله) چنین نقل شده كه فرمود: «یك فرد گنهكار، در میان مردم همانند كسى است كه با جمعى سوار كشتى شود، و به هنگامى كه در وسط دریا قرار گیرد تبرى برداشته و به سوراخ كردن موضعى كه در آن نشسته است بپردازد، و هر گاه به او اعتراض كنند، در جواب بگوید من در سهم خود تصرف مى‏كنم!، اگر دیگران او را از این عمل خطرناك باز ندارند، طولى نمى‏كشد كه آب دریا به داخل كشتى نفوذ كرده و یكباره همگى در دریا غرق مى‏شوند»[3].
گناه مانند سوراخی است که در کشتی ایجاد می شود؛ این فرد نه تنها خود را بلکه تمام افراد در درون کشتی را به هلاک می‌رساند. گناه بد حجابی، جامعه را به ورطه سقوط در دره تباهی می‌کشاند و باعث انحطاط جامعه می‌شود 
حجاب، یک نوع پوشش اجتماعی برای حفظ اجتماع است و بی حجابی همچون آتشی در باد است که خرمن و دامن بسیاری را می‌گیرد و می‌سوزاند. بی حجابی، آزادی فردی است که منجر به تباهی جمعی می‌شود بنابراین برای جلوگیری از تباهی اجتماع، باید محدودیتهایی در جامعه اعمال شود تا جامعه از ورطه هلاکت، در امان بماند. 
از آنجا كه در زندگى اجتماعى سرنوشت افراد بهم مربوط است، و به اصطلاح افراد اجتماع در سرنوشت یكدیگر اثر دارند حق نظارت در اعمال دیگران حق طبیعى و خاصیت زندگى دست‌جمعى است. واین، دیگر آحاد جامعه هستند که خود باید در برابر نابهنجار‌ها به مقابله بپردازند و هم از خود و هم از دیگران محافظت نمایند. 
فرد بی حجاب نمی‌تواند بگوید: «بهشت و جهنمم بخودم مربوط است و من نمی‌خواهم به بهشت بروم پس مرا مجبور بحجاب نکنید» چراکه اگرچه او سعادت خویش را نمی‌خواهد اما حق ندارد سعادت دیگران را به خطر بی‌اندازد و دیگران را نیز جهنمی و آلوده و تباه نماید. این جامعه بسان همان کشتی است که اگر حتی یک مسافر جای خویش را سوراخ کند همه مسافران کشتی غرق خواهند گشت. 
بنابراین نباید فرد بی حجاب، اجتماع را چهار دیواری و حیات خلوت خویش بی‌انگارد چراکه، اجتماع، چهار دیواری اختیاری نیست.
____________________________
[1]. مجمع البیان، ج۳ و ۴، ص۶۳۳
[2]. سوره مبارکه نور، آیه ۶۰/ و سوره مبارکه احزاب، آیه 33
[3]. تفسیر نمونه، مكارم شیرازی. ج 3، ص 37 و 48.

طبقه بندی:  فرهنگ دینی،   دین و پیشرفت جامعه،  + جامعه شناسی دین، 
برچسب ها: گناه اجتماعی، چار دیواری اختیاری، بی حجابی و بد حجابی،
مطالب مرتبط: از آزادی‌های یواشکی چه خبر؟؟، مشکی، رنگ چادرم را عشق است، من لایک می‌خورم پس هستم!، سیب زمینی‌های اجتماع، کاسه داغ‌تر از آش که میگن، یعنی این!!!، الکی مثلا من دلم پاکه!!!، مگه میشه؟!!! مگه داریم؟!!!، آیا مساله «حجاب» رفراندم‌ پذیر است یا خیر؟، حجاب نه حق من است نه حق تو، بلکه حق خداست، پای صحبت‌های زیبای زن یهودی تازه مسلمان شده، حجاب در نزد سیده حجاب، جامعه، چهار دیواری اختیاری نیست!، آیا می‌توان فرد بی‌حجاب را بی‌عفت و بی‌حیا دانست؟،
داغ کن: داغ کن - کلوب دات کام
نوشته شده در تاریخ : پنجشنبه 9 مهر 1394 | توسط : - عباسی | نظرات()
داغ کن - کلوب دات کام
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات