امام باقر (علیه السلام) می فرمایند: آیا دین چیزی جز محبت است؟


دین همواره از این ظرفیت برخوردار است که توامان از دو نیروی عقل و عشق بهره مند باشد. بر همین اساس است که یک دین موفق سعی می کند تا جان و دل پیروان خود را از این دو نیروی شگرف تا جایی که می تواند ، مملو کند تا یک متدین عاشق و عاقل داشته باشد.
با اینحال دین تنها زمانی می تواند به هدف خود دست یابد که علاوه بر معارض نبودن این دو با هم ، از اتحاد و یگانگی نیز برخودار باشند. به عبارت دیگر عقل یافته های عشق و دل را تصدیق کند و دل نیز یافته های عقل را. و در مواردی نیز عقل و عشق مکمل همدیگر باشند.
دین نام این تصدیق تقویت و تاکید شده را ایمان می گذارد. از نظر دین ، ایمان عملی اختیاریست که فرد در انتخاب آن و شدت و ضعفش مختارانه عمل می کند (1) همچنین ایمان از واقعیت مادی و ملموس برخوردار نیست بلکه مانند امید ، محبت و شکر واقعیتی روحانی یا نفسانی دارد. (2)
با عبارتی دیگر می توان ایمان را به « گرایشهای والای معنوی و فوق حیوانی انسان ، آنگاه که پایه و زیر بنای اعتقادی و فکری پیدا کند » تعریف کرد. (3)
حال باید پرسید و دید که ایمان با این تعریف و منشا چه کارکردی می تواند برای نوع انسان داشته باشد؟ به سخن دیگر ، دین با فراهم آوردن ایمان در پی رسیدن به چه اهدافی برای انسانها می باشد؟
در یک نگاه کلی می توان برای ایمان سه کارکرد مهم عنوان نمود :
1_ نهادینه کردن عقلانیت در وجود انسان:
همانطوری که ایمان در اصل وجود یافتن خود مرهون عقلانیت بود در بقا و ادمه ی حیات نیز نیازمند عقلانیت خواهد بود و « تجربه نشان می دهد جدایی این دو حتی جانشینی این دو از هم زیان بار است. به عنوان مثال ایمان ممکن است به خرافه یا تعصب کور و جمود ختم شود .» (4)
ایمان برای مصون ماندن از تحریف و انحراف همواره نیاز به یک پاسبان همیشه مسلح و صالح دارد چیزی که بتواند سره را از ناسره تشخیص دهد و حق را از باطل و محکم را از متشابه .
به طور خلاصه اگر ایمان به ملاک و معیار نیازمند باشد (که قطعا هست) آن را چیزی جز عقل نمی توان دانست. این سخن بدین معناست که تنها انسانی می تواند مومن شود و مومن باقی بماند که همیشه و در هر حال عقلانیت را خصلت بنیادی خود کرده باشد.
2- ترسیم هدف و غایت:
ایمان از این توان برخوردار است که با ترسیم مقصد به حرکت انسانی جهت دهد و از گامهای انسان در مسیر کمال با نیروی عشق ، امید و حرارت پشتیبانی کند. تصور می کنم سخن راسل در کتاب اخلاق زناشویی را نیز می توان تاییدی برای غایتمندی در ایمان مطرح کرد : آنجا که می گوید :« کاری که منظور آن فقط در آمد باشد ، نتیجه ی مفیدی به بار نخواهد آورد. برای چنین نتیجه ای باید کاری پیشه کرد که در آن ایمان به یک فرد ، به یک مرام به یک غایت نهفته باشد.» (5)
3- تضمین سلامت روانی :
ایمان با ایجاد اطمینان و آرامش در قلب آدمی باعث می شود آدمی همواره از اضطراب و آسیبهای روانی به دور باشد. همچنین با القای بهجت و انساط درونی ، خوشبینی امیدواری و آرامش خاطر را در مومن ایجاد می کند و تاثیر مستقیمی در کاهش آلام و دردهای بشری دارد. (6)

منابع :
1_ عقلانیت ایمان ، هادی صادقی ، ص 291
2- راهی به رهایی ، مصطفی ملکیان , ص 158
3 مجموعه آثار شهید مطهری (انسان و ایمان) ، ج 1 ص 24
4- همان 36
5- اخلاق زناشویی ، برتراند راسل ، ترجمه ابراهیم یونسی ص 64
6- مجموعه آثار شهید مطهری (انسان و ایمان) ، ج 1 ص 48
طبقه بندی: + فلسفه دین،  + روان شناسی دین،   فرهنگ دینی، 
برچسب ها: دین، ایمان، عقل، دل، عشق، عاشق، عاقل، تعریف ایمان، ملاک ایمان، معیار ایمان، منشا ایمان، پیوند عشق و عقل، مومن، کارکرد ایمان، نقش ایمان، ایمان و انسان، عقلانیت و ایمان، عقل و ایمان، نسبت عقل ودین، تاثیر عقل و ایمان، انحرا ایمان، خرافه، تعصب کور، هدف ایمان، ارامش روانی ایمان، درمان بیماریهای روانی با ایمان،
داغ کن: داغ کن - کلوب دات کام
نوشته شده در تاریخ : یکشنبه 31 اردیبهشت 1391 | توسط : شهید خرد | نظرات()
داغ کن - کلوب دات کام
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic