امام باقر (علیه السلام) می فرمایند: آیا دین چیزی جز محبت است؟

دین به عنوان یک پدیده‌ی واقعی همواره در کنار انسان بوده و حتی بنا به اعتقاد ادیان توحیدی، همزاد آدمی است. تاریخ را هم اگر مرور کنیم به ندرت به برهه‌ای بر می‌خوریم که در آن، ملتی دین و آیین خاصی نداشته باشد.

اساساً به همین دلیل است که دین را یک امر فطری معرفی می‌کنند که در جان و نهاد آدمی آرام دارد. امّا با وجود این همه اصالتی که دین از آن بهره‌مند است در دنیای کنونی به دو چالش بسیار سهمگین برخورده است این دو در عین ارتباطی که با هم دارند، هرکدام مستقلاً می‌توانند ریشه‌ی دین را سوزانده و کارکرد آن را برای فرد و جامعه تحت تاثیر قرار دهند.

این دو چالش عبارتند از:ادامه مطلب


داغ کن: داغ کن - کلوب دات کام
نوشته شده در تاریخ : جمعه 11 بهمن 1392 | توسط : شهید خرد | نظرات()


کثرت‌گرایی دینی اکنون یکی از مهم ترین مباحث دین شناسی در دنیای معاصر محسوب می‌شود. این دیدگاه برآنست تا ادعای تمام ادیان را مبنی بر حق بودن و نجات بخش بودن تصدیق کند، به گونه‌ای که در این فرآیند، برتری هیچ دینی بر دیگری اساساً ممکن و قابل گفتگو نیست.

مشهورترین فردی که این دیدگاه، به نوعی با نام او عجین شده، جان هیک فیلسوف دین اینگلیسی است. در میان متفکران ایرانی نیز برخی از این دیدگاه استقبال کرده و استدلالهای مختلفی در دفاع از آن، مطرح کرده اند که از جمله ی این افراد جناب آقای دکتر سروش است.

ادامه مطلب


طبقه بندی:  شناخت دین، 
داغ کن: داغ کن - کلوب دات کام
نوشته شده در تاریخ : جمعه 11 بهمن 1392 | توسط : شهید خرد | نظرات()

صادق هدایت با آثار ادبی خارق العاده اش، بی شک از برجسته ترین نویسندگان معاصری است که قصه ی روشنفکری اش، میان نسل جوان امروزی شهره است. داستان های کوتاه او به قدری جذاب و بکر هستند که هر منصفی به خود حق می دهد او را پدر داستان کوتاه ایران بداند؛ زیرا که هدایت، وقتی دست به قلم می شود، می تواند سخت ترین موقعیت ها را با انواع تمثیل ها در قالب شیرین ترین بیان دربیاورد، همین ادبیات خاص توانست مهمترین نقش را در مشهور شدن وی ایفا کند.
با این حال، هیچگاه نباید این آثار را بری از نقد و انتقاد دانست زیرا به هر حال این خصلت آثار انسانیست که در عین برخورداری از برخی محسنات می تواند از برخی معایب هم برخوردار باشد فلذا باید ضمن بیان محاسن و امتیازات، از بازگویی معایب و کوتاهی ها نیز غافل نشد، خصوصا اگر این معایب و نقدها ناظر به مساله خطیر و حساس فرهنگ، دین و اندیشه ی مردم باشد و بخواهد در جامعه برای عموم مردم عرضه شود.
در چنین وضعیتی دیگر نمی توان از اشتباهات و معایب چشم پوشید و آنها را به پای محاسن بخشید زیرا ارتباط مستقیم با امنیت فرهنگی و عقیدتی جامعه و مردم دارد.

ادامه مطلب


طبقه بندی:  فرهنگ دینی، 
برچسب ها: صادق هدایت، نقد دین شناسی صادق هدایت،
داغ کن: داغ کن - کلوب دات کام
نوشته شده در تاریخ : جمعه 11 بهمن 1392 | توسط : شهید خرد | نظرات()
داغ کن - کلوب دات کام
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic