امام باقر (علیه السلام) می فرمایند: آیا دین چیزی جز محبت است؟


اگر به کلام اهل بیت(علیهم السلام) بنگریم ــ که به حق جانشینان پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله) هستند و حجت خدا بعد از ایشان ــ آن حضرات در احادیث مختلفی بیان کرده‌اند، یکی از  اوصاف مومنین و بندگان صالح خداوند متعال را صفت «خوف و رجا» است؛ «خوف» به معنای ترس و نگرانی است، و «رجا» هم به معنای امید و خوشحالی است. یعنی مومن همیشه در دل خود هم دارای ترس است و هم دارای امیدی فراوان؛ امام صادق (علیه السلام) در این باره می‌فرمایند: «هیچ بنده مومنی نیست، مگر این‌که در قلب او دو نور است؛ نوری از خوف و ترس و نوری از امید و رجاء و خوشحالی که اگر این دو نور را با هم وزن کنند، هیچ کدام بیشتر از دیگری نخواهد بود».[1]

در همین روایات این ترس و خوشحالی نیز تفسیر شده است؛ ترس از اعمال و رفتار خود و امید به فضل و مهربانی و بخشش خداوند متعال؛ امام صادق (علیه السلام) در این باره نیز فرمودند «مؤمن میان دو ترس است، گناه گذشته كه نداند خدا با او چه كند و عمر مانده كه نداند آیا با اعمالش هلاک خواهد شد یا نه (ممکن است در آینده منحرف شده و گمراه گردد) و چیزی جز این ترس او را اصلاح نمی‌کند».[2]

برای مطالعه همه مطلب اینجا کلیک کنید

طبقه بندی:  نقش ایمان، 
برچسب ها: خوف و رجا، صفت رجا در مومن، مومن بین خوف و رجا، معنای خوف، معنای رجا،
داغ کن: داغ کن - کلوب دات کام
نوشته شده در تاریخ : یکشنبه 24 اسفند 1393 | توسط : محمد فرضی پوریان | نظرات()


یک مسلمان واقعی معتقد است که قرآن وحی بوده و هیچ شکی ندارد که هم محتوای قرآن و هم الفاظ آن از جانب خداوند متعال بوده و دقیقا کلام الهی است که در طول تاریخ با توجه به اهتمام جمیع مسلمین به آن، بدون تحریف و کم شدن در اختیار ما قرار گرفته است؛ قرآن به عنوان مهم‌ترین منبع اعتقادات و اعمال مسلمانان است. هم‌چنین سنت پیامبر اکرم(صلی الله علیه و آله) نیز به عنوان دومین چراغ هدایت بشر و دومین منبع اعتقادات و رفتار یک مسلمان معرفی شده است، هم‌چنان‌که قرآن در این باره می‌فرماید: « لَقَدْ كانَ لَكُمْ فِی رَسُولِ اللَّهِ أُسْوَةٌ حَسَنَةٌ لِمَنْ كانَ یَرْجُوا اللَّهَ وَ الْیَوْمَ الْآخِرَ وَ ذَكَرَ اللَّهَ كَثِیراً (احزاب- 21): براى شما در زندگى رسول خدا سرمشق نیكویى وجود دارد، براى آن‌ها كه امید به رحمت خدا و روز رستاخیز دارند، و خدا را بسیار یاد می‌كنند».

هم‌چنین شیعه معتقد است: بعد از نبی اکرم (صلی الله علیه و آله) ائمه اطهار (علیهم السلام) جانشینان برحق او بوده و قول و فعل آنان نیز مانند پیامبر اكرم (صلی الله علیه و آله) حجّت بوده و باید منبعی برای اعتقاد و رفتار یک مسلمان باشد.


برای مطالعه همه مطلب اینجا کلیک کنید

طبقه بندی:  دین اسلام، 
برچسب ها: اسلام ناب، اسلام آمریکایی، آیین مقدس، پیام اسلام، اساس اسلام،
داغ کن: داغ کن - کلوب دات کام
نوشته شده در تاریخ : یکشنبه 24 اسفند 1393 | توسط : محمد فرضی پوریان | نظرات()


خداوند متعال انسان را آزاد و مختار آفرید و راه هدایت و ضلالت را به او نشان داد و او را آزاد گذاشت که مسیر زندگی خود را انتخاب کند؛ قرآن کریم در این باره می‌فرماید: «إِنَّا هَدَیْناهُ السَّبِیلَ إِمَّا شاكِراً وَ إِمَّا كَفُوراً، إِنَّا أَعْتَدْنا لِلْكافِرِینَ سَلاسِلَ وَ أَغْلالاً وَ سَعِیراً (انسان-3و4): ما راه را به او نشان دادیم، خواه شاكر باشد (و پذیرا گردد) یا كفران كند، ما براى كافران زنجیرها و غل‌ها و شعله‌هاى سوزان آماده كرده‌ایم».  لذا این خصلت آدمی است که مسیر زندگی خود را، خود انتخاب کند و بر اساس آن، پاداش یا عذاب خواهد شد.

از طرفی نفس أماره انسان به بدی‌ها و گناهان گرایش دارد و آن‌ها را لذت بخش میابد، لذا کششی از درون خود، نسبت به گناهان احساس می‌کند، قرآن کریم نیز در این رابطه می‌فرماید: «زُیِّنَ لِلنَّاسِ حُبُّ الشَّهَواتِ مِنَ النِّساءِ وَ الْبَنِینَ وَ الْقَناطِیرِ الْمُقَنْطَرَةِ مِنَ الذَّهَبِ وَ الْفِضَّةِ وَ الْخَیْلِ الْمُسَوَّمَةِ وَ الْأَنْعامِ وَ الْحَرْثِ ذلِكَ مَتاعُ الْحَیاةِ الدُّنْیا وَ اللَّهُ عِنْدَهُ حُسْنُ الْمَآبِ (آل عمران-14) محبت امور مادى، از زنان و فرزندان و اموال هنگفت از طلا و نقره و اسب‌هاى ممتاز و چهارپایان و زراعت، در نظر مردم جلوه داده شده است (تا در پرتو آن، آزمایش و تربیت شوند، ولى) این‌ها (در صورتى كه هدف نهایى آدمى را تشكیل دهند) سرمایه زندگى پست (مادى) است، و سرانجام نیك (و زندگى والا و جاویدان) نزد خداست».


برای مطالعه همه مطلب اینجا کلیک کنید

طبقه بندی:  كاركردهای دین، 
برچسب ها: معنویت، جاذبه گناه، علت رفتن به سمت گناه، دوست داشتن گناه،
داغ کن: داغ کن - کلوب دات کام
نوشته شده در تاریخ : شنبه 23 اسفند 1393 | توسط : محمد فرضی پوریان | نظرات()
الاختصاص

«الاختصاص» اثر شیخ مفید(متوفی 413 ق) کتابی است به زبان عربی و حاوی مجموعه روایاتی از اهل‌بیت عصمت و طهارت (علیهم السلام) درباره مسائل اعتقادی و اخلاقی و... است. وی در آغاز کتاب، می‌نویسد: «من، این کتاب را با زحمات فراوان و مطالعات عمیق در حدیث و روایات برجسته و آثار نیکو نگاشتم و در آن آثار نیکو و حکایات در موضوعات بسیار در مدح شخصیت‌های برجسته اسلام آوردم تا ایشان را معرفی و فضایل آن‌ها را آشکار سازم و مقام علما و اندیشمندان راستین و ارزش علم و دانش آن‌ها را نمایان گردانم.»
ادامه مطلب
داغ کن: داغ کن - کلوب دات کام
نوشته شده در تاریخ : جمعه 22 اسفند 1393 | توسط : محمد حسین كاظمی | نظرات()

حضرت زهرا

از آن‌جایی که شهادت حضرت زهرا(سلام‌الله‌علیها) سند حقانیت شیعه است و به واسطه پذیرفتن این مسأله، اعتقادات بسیاری از اهل سنت زیر سوال می‌رود، دشمنان شیعه به خصوص وهابیت سعی کرده‌اند تا به واسطه شبهه‌افکنی و خدشه‌دار کردن اسناد و مدارک شهادت حضرت صدیقه طاهره(سلام‌الله‌علیها) این واقعه مهم تاریخی را زیر سوال برده و منکر آن شوند.

یکی از این شبهات این است که می‌گویند چرا با وجود حضرت علی(علیه‌السلام) و دیگران، حضرت زهرا(سلام‌الله‌علیها) پشت در آمد؟ (نعوذبالله) غیرت و شجاعت امیرالمومنین(علیه‌السلام) کجا رفته بود که اجازه داد حضرت زهرا(سلام‌الله‌علیها) پشت در بیاید و در معرض خطر قرار گیرد؟


ادامه مطلب


برچسب ها: حضرت زهرا، حضرت علی، شهادت، فاطمیه، باز کردن در، پشت در،
داغ کن: داغ کن - کلوب دات کام
نوشته شده در تاریخ : چهارشنبه 20 اسفند 1393 | توسط : علی سیدی | نظرات()
شیوه فرماندهی پیامبر اكرم

زندگانى سراسر مجاهده و مبارزه آن حضرت زمینه گسترده‏‌اى را به ویژه براى مطالعات نظامی فراهم آورده است و در سال‌هاى اخیر، محققان و فرماندهان برجسته آن‌را از دیدگاه تخصصى مورد مطالعه و تحقیق قرار داده‏‌اند ...
ادامه مطلب
داغ کن: داغ کن - کلوب دات کام
نوشته شده در تاریخ : سه شنبه 19 اسفند 1393 | توسط : محمد حسین كاظمی | نظرات()
ضرورت شناخت امام و معصوم

رهروان ولایت ـ شناخت اهل بیت(علیهم‌السلام) و معرفت نسبت به آن بزرگواران، از چنان اهمیّت و ارزش بالایى برخوردار است، که هرگز نمی‌توان بدون آن، راه خوش‌بختی و سعادت را طی کرده، به هدف عالى انسانی و عالم غیب نائل شد.

به طور كلّ، انسان برای رسیدن به خوش‌بختی و هدف ویژه خلقت، نیازمند هفت دسته اطلاعات تخصصی است، که بدون این اطلاعات، رسیدن به سعادت حقیقی، خیال و توهمی بیش نیست؛ چنان‌که امیرالمومنین(علیه‌السلام) فرمودند: «خدا رحمت کند کسی را که بداند از کجا آمده است(خدایش کیست) و در کجاست(هدف زندگی و خلقت چیست) و به کجا می‌رود(قیامتی هست یا نه)».[1]ادامه مطلب


برچسب ها: امام، معرفت، شناخت، تخصص، لزوم امام شناسی،
داغ کن: داغ کن - کلوب دات کام
نوشته شده در تاریخ : سه شنبه 19 اسفند 1393 | توسط : علی سیدی | نظرات()
  • تعداد کل صفحات : 6  صفحات :
  • 1  
  • 2  
  • 3  
  • 4  
  • 5  
  • 6  
داغ کن - کلوب دات کام
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات